piątek, 6 lipca 2018

Algi morskie




Algi morskie, w swoim naturalnym środowisku narażone są na zmiany temperatur, wysuszenia, (szczególnie te żyjące w strefie przypływów) i nadmiar promieniowania słonecznego UV. Aby przetrwać w tych niekorzystnych warunkach musiały wykształcić swoiste, enzymatyczne systemy ochronne, przeciwdziałające atmosferycznym bodźcom. Skóra człowieka również zmaga się z gwałtownymi zmianami temperatur, wysuszeniem, promieniowaniem UV i działaniem wolnych rodników.

Dlatego składniki aktywne, pozyskiwane z alg morskich, zawarte w preparatach kosmetycznych tak skutecznie wzmacniają jej siły obronne. Organizm człowieka bardzo łatwo przyswaja algi, nasza skóra jest z nimi biozgodna, gdyż plazma ludzkich komórek posiada skład zbliżony do cytoplazmy wypełniającej komórki glonów.

Algi zawierają przeciętnie dziesięć razy więcej składników mineralnych, niż rośliny lądowe.

Proces ich pozyskiwania polega na suszeniu powietrzem, mieleniu, oddziaływaniu zmiennym ciśnieniem i niską temperaturą. Na skutek tego ściany komórkowe glonów pękają, cytoplazma wydostaje się na zewnątrz i otrzymujemy delikatny proszek wysoko skoncentrowanej alg.

Algi są także jednym ze składników preparatów antycellulitowych. Przyspieszają one metabolizm komórkowy. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu.

Brak komentarzy: